На Закарпатті вже вдруге у палаці Телекі, що у с.Довге на Хустщині, відбувся фестиваль середньовічної культури. Цьогоріч організатори намагалися зробити більше тематичних локацій, запросили більше учасників, лицарів з “Ордену Вежі Святого Миколая” та “Айна Бера Луцьк”. Словом, подбали, щоб гості були постійно зайняті та могли багато побачити.
Упродовж цих вихідних усі охочі могли повправлятися на майстер-класах з традиційних народних ремесел Боржавської долини – лозоплетінні, гончарстві, ткацтві тощо. А також послухати історію палацу від екскурсовода або навчитися танцювати середньовічні танці.
Анатолій Пасєвич приготував “вівцю на вертулі” і пригощав гостей фестивалю.
Під час фестивалю також відбувався пленер художників, тож скоро очікуємо виставку “Історія палацу у полотнах”.
Родзинкою фесту були лицарі у обладунках та захопливі поєдинки за їх участі: двобої та бугуртні комбінації (змагання командами). Найефектнішими були нічні штурми фортеці. Щодня програма закінчувалася яскравим фаєр-шоу.
Вихідні з трьома дітьми тут провела і пані Марія, жителька с.Довге.
“Нам всім дуже сподобалося. Донедавна територія палацу була закрита, тож тільки зараз місцеві жителі відкривають для себе цю пам’ятку. Локація в центрі села, тут можна відпочити та погуляти на вихідних з дітьми”. – розповіла вона.
Її дочка Марійка каже, що найбільше сподобалися бої з лицарями та бісероплетіння.
На фестиваль приїхали учні з різних шкіл області, у тому числі з смт.Батьово.
Класний керівник Анжеліка Михайлівна, каже, що учні у захваті: “Побували на всіх майстер-класах, у автобус кожен приніс свого власноруч зліпленого горщика. Навіть я сплела з допомогою майстра цілий кошик, – розповідає вчителька. – Вони і з башт фотографувалися, і з луків стріляли, і фото з лицарями робили. Хочемо прийти ще!”
У стрільбі з лука всіх охочих інструктував також 12-річний Віталік з Чинадієво.Каже, що любить це заняття.
“Я зрозумів, що ближній бій – це не моє, – сміється хлопець. – Навіть у комп’ютерних іграх, шутерах, мені подобається вибирати роль снайпера”.
“Фестиваль має право на життя саме в цьому місці. Він має стати традиційним, – відзначає голова Довжанської ТГ Віктор Симканич. – Завдяки проєку Dovhe Castrum Art палац Телекі вже з’явився на карті України як туристичний об’єкт. Ми будемо продовжувати далі популяризувати цю пам’ятку архітектури. Наступним етапом стане створення тут музею”.
Примітка. Палац Телекі – унікальна історична пам’ятка архітектури національного значення. Зовнішній вигляд споруди не змінився із ХVІII століття.
Територія лише віднедавна стала доступною для відвідувачів. А нині палац перетворюється на новий туристичний бренд Закарпаття.
Фестиваль Dovhe Castrum Fest відбуваються в рамках проєкту «Dovhe Castrum Art», який реалізовує ГО ”Простір молоді” за підтримки УКФ.